Tömés készítése önkötő akrilátból
A fogászatban többféle típusú fogtömés készülhet és még több módszert alkalmaztak régebben. A fogorvos a tömőanyag és a módszer kiválasztásakor az alábbiakat veszi figyelembe:
- a fogak állapota
- a beteg egészségi állapota
- a rendelkezésre álló tömőanyag tulajdonságai
- a fogászat lehetőségei.
Régi típusú fogászati cement
A fogászatban a gyár által szállított port és folyadékot kis csészében keveri össze a fogorvos. A gyár mennyiségi előírásait - azaz, hogy milyen mennyiségű port és folyadékot keverjünk - ugyanúgy pontosan be kell tartani, mint a keverési időre nézve adott utasításokat, különben nem lesz megfelelő a fogtömés. Az előállító gyárak azt is előírják, hogy milyen konzisztenciájú legyen a megkevert anyag, amelyet az üregbe viszünk, van olyan, amelyet még kenhető formában már az üregbe kell vinnünk, másikat viszont tésztaszerűvé kell gyúrnunk.
A műgyantákból készülő tömések igen érzékenyek fémszennyeződés iránt, ezért mind a por és folyadék összekeverésére, mind a megkevert masszának a fogba vitelére, mind pedig a kondenzálására az üregben rozsdamentes acélból vagy tantálból készült műszereket kell használnunk. A keverőspatula acháthól is lehet.
Egyébként kétvégű spatulákat és tömőket használunk az üregbe vitelre és kondenzálásra; a tömők egyrészt lapos, másrészt gömb végűek, nem recézettek.
A műgyanta fogtömés készítése
A fogorvos a fogászatban, tekintettel a műgyanták igen nagy fokú érzékenységére nedvesség iránt, műgyanta töméskor a fogat gondosan izolálnunk kell, éspedig - gyakorlatilag kielégítő módon - nyálrekesszel. Csak így tudjuk távol tartani az üreg falaitól mind az íny váladékát, mind a kilégzett levegőből lecsapódó kondenzvizet.
Minthogy a műgyanta általában károsítja a fogbelet, a pulpa védelméről is gondoskodnunk kell. Ha a műgyantához a gyár izoláló lakkot mellékel, azt használjuk, egyébként általánosságban előnyös a pulpa védelme szempontjából a műgyanta tömés dublírozása foszfátcementtel. A műgyanta feldolgozásakor a gyári előírást minden vonatkozásban be kell tartani, mert a zsugorodás a folyadék-por aránytól igen nagy mértékben függ.
A fogászati tömés menete
A fogász az előírásnak megfelelően kevert anyagot előírt konzisztenciában az üregbe viszi, és ott kondenzálja. Általában túltömjük a fogat műgyantával, hogy a polimerizálódás közben létrejövő zsugorodás kiegyenlítésére elegendő anyag legyen. Hogy ez a zsugorodás ne a tömés centruma felé irányuljon, s közben rés ne keletkezzék a tömés szélén, a kötés ideje alatt kompresszió alatt kell tartanunk a tömést. E célra előzőleg megnedvesített celofáncsíkot használunk.
Fogtömés szolgáltatása és készítésének módszerei Budapesten. Néhány olyan téma, melyet érdemes lehet még megismerni: fogászati szolgáltatás Budapesten, fogtömés módszereinek bemutatása, fogorvosi munka ára.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.